معرفی ما

درباره‌ی ما

مرکز تحقیقات سیستم های هوشمند و علوم شناختی به همت پروفسور محمدباقر منهاج فعالیت خود را در قالب آزمایشگاه علوم شناختی از سال ۱۳۹۵ در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین آغاز کرد و پس از فعالیت های آموزشی و انتقال دانش و همچنین مطالعات پایه ای و توسعه منابع انسانی فعالیت خود را بصورت رسمی بعنوان مرکز تحقیقات از مهر ماه ۱۳۹۶ در سینتک آغاز نمود.

این مرکز تحقیقات با رویکرد مطالعات میان رشته ای و با همکاری دو دانشکده برق و الکترونیک و دانشکده مدیریت و حسابداری با تلاش پروفسور سید مهدی الوانی تحقیقات خود را در زمینه های متنوع میان رشته ای علوم شناختی نظیر هوش مصنوعی، واسط مغز-رایانه (BCI)، بازاریابی عصبی (نورومارکتینگ)، رهبری عصبی (نورولیدرشیپ)  و رباتیک شناختی توسعه بخشید.

چشم انداز

تبدیل شدن به یکی از قطب های مطالعات میان رشته ای علوم شناختی با محوریت رباتیک شناختی در دنیا.

ماموریت

مرکز تحقیقات سیستم های هوشمند و علوم شناختی با توجه به توسعه پر شتاب فناوری های مرتبط با علوم شناختی و نیاز مبرم آینده به این دانش در تلاش است تا با بومی سازی دانش و ایجاد ثروت از آن از یک سو به نیاز های داخلی در حوزه فناوری های شناختی پاسخ دهد و از سوی دیگر نیروی انسانی مورد نیاز را در مواجه با این فناوری در آینده نزدیک تامین نماید.

خدمات ما

در حال حاضر این مرکز بعنوان تنها مرکز تحقیقات رسمی علوم شناختی کشور که بصورت تخصصی در حوزه رباتیک شناختی و نورولیدرشیپ فعالیت می کند آمادگی دارد تا خدمات زیر را به موسسات ارائه نماید:

۱-ارائه خدمات بازاریابی عصبی (Neuromarketing)  تبلیغات تجاری، سیاسی و ترویجی بر روی صدا، متن، طعم، تصویر و ویدئو.

۲-ارائه خدمات رهبری عصبی (Neuroleadership) به سازمانها برای جذب نیروی انسانی مناسب، شناسایی شایستگی های آنها و نگهداشت نیروی انسانی و تشخیص نیاز های آموزشی آنها از طریق تشخیص مهارت های شناختی و اندازه گیری پارامتر های رفتاری و حسی.

۳-تولید و توسعه تجهیزات واسط مغز-رایانه (BCI) جهت کاربرد های آموزشی و توانبخشی نظیر کیبورد، رابط کاربری و یا ویلچر شناختی.

۴-تولید بازی های نوروفیدبک (Neurofeedback Games) جهت بهبود شناختی بیماری های نظیر بیش فعالی، اوتیسم در کودکان یا حتی آسیب های روانی و فرسودگی شغلی یا بهبود قابلیت های شناختی مغز.

علوم شناختی

علوم شناختی که به‌طور ساده به صورت «پژوهش علمی دربارهٔ ذهن و مغز» تعریف می‌شود، شاخه‌ای میان‌رشته‌ای است که از رشته‌های مختلفی مانند روان‌شناسی، فلسفه ذهن، عصب‌شناسی، زبان‌شناسی، انسان‌شناسی، علوم رایانه و هوش مصنوعی تشکیل شده‌است. این علم به بررسی ماهیت فعالیت‌های ذهنی مانند تفکر، طبقه‌بندی و فرایندهای که انجام این فعالیت‌ها را ممکن می‌کند می‌پردازد. به صورت مشخص‌تر از جمله اهداف اصلی این رشته پژوهش در زمینه بینایی، تفکر و استدلال کردن، حافظه، توجه، یادگیری، و مباحثی مربوط به زبان می‌باشد.

حوزه‌های کاربردی علوم شناختی

در میان حوزه های میان رشته ای علوم شناختی هوش مصنوعی و ساخت رایانه‌هایی که بتواند وظایف انسان را انجام دهند، پزشکی و جبران آسیبهای مغزی و شناختی، آموزش و پرورش، سلامت روانی و اجتماعی، سیاست و افکار عمومی، امنیت و دفاع، اقتصاد و بهزیستی، مهندسی و رابطه انسان و فناوری از اهمیت بیشتری برخوردارند.مرکز تحقیقات سیستم های هوشمند و علوم شناختی قزوین با تمرکز بر کاربرد های بازاریابی عصبی، رهبری شناختی، واسط های مغز-رایانه و رباتیک شناختی سعی در بهره برداری از این فناوری میان رشته ای دارد.

فناوری های همگرا (NBIC)

فناوری‌های همگرا (به انگلیسی Converging Technologies)، به مجموعه چهار فناوری اطلاعات، زیستی، شناختی و نانو گفته می‌شود که در هم‌افزایی و یکپارچگی با هم قادرند، به نیازهایی از آدمی پاسخ گویند که تاکنون فناوری‌های دیگر قادر به آن نبوده‌اند. این قابلیت بی‌بدیل فناوری‌های همگرا، نتیجه ویژگی‌های ممتاز این فناوری‌ها و قابلیت همگرایی آن‌ها است.

مرکز فناوری و نوآوری سینتک

اکوسیستم کارآفرینی مرکز سینتک شامل پیش‌شتاب‌دهنده، شتاب‌دهنده و مرکز رشد با هدف تکمیل چرخه تبدیل طرح‌ها و پروژه‌های دانش‌بنیان می باشد که به طور ویژه می توان به پروژه‌های تحقیقاتی در دست انجام مراکز تحقیقات دانشگاه نظیر مرکز تحقیقات علوم شناختی اشاره کرد.

سازمان و کادر مرکز

دکتر دانیال سمیعی

مدیر مرکز تحقیقات سیستم های هوشمند و علوم شناختی

danial.samiei@qiau.ac.ir

دکتر سید مهدی الوانی

رییس دانشکده مدیریت و حسابداری

دکتر محمدباقر منهاج

رئیس دانشکده برق

mbmenhaj@qiau.ac.ir

© 2024 مرکز تحقیقات سیستم های هوشمند و علوم شناختی | ScrollMe by AccessPress Themes